جهاد دانشگاهی مازندران

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) در یک نگاه


نخستین و بزرگترین خبرگزاری تخصصی قرآن‌کریم در جهان اسلام با عنوان خبرگزاری قرآنی ایران که با عبارت اختصاری «IQNA» شناخته شده است، در بیستم آبان‌ماه ۱۳۸۲ مقارن با پانزدهم رمضان المبارک ۱۴۲۴ هـ.ق، با حضور رئیس جمهور وقت افتتاح شد.
این خبرگزاری با تولید ۷ خبر در روز به زبان فارسی کار خود را آغاز کرد و اینک پس از گذشت ۱۲ سال از فعالیت خود به فضل الهی توانسته است با تولید روزانه حدود ۸۵۰ خبر به ۱۷ زبان زنده دنیا، از مرز یک میلیون و سیصد هزار خبر قرآنی گذر کند.
با توجه به تنوع زبانی و رسالت جهانی خبرگزاری ایکنا و فعالیت‌ گسترده این رسانه قرآنی در عرصه بین‌الملل، در اسفندماه سال ۱۳۹۱ نام این خبرگزاری با مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به «خبرگزاری بین‌المللی قرآن» تغییر یافت تا همچون خود قرآن حلقه اتصال تمام مسلمانان در سراسر گیتی باشد.
اهداف:
ـ اطلاع‌رسانی سریع و دقیق اخبار و رویدادهای قرآنی و دینی کشور و جهان به مخاطبان داخل و خارج
ـ تلاش در جهت تحقق فرهنگ قرآن در ایران اسلامی و سراسر جهان
ـ‌ سوق دادن جامعه به سوی سبک زندگی قرآنی
‌ـ تلاش در جهت مهجوریت‌زدایی از معارف قرآن کریم در عرصه‌های مختلف
ـ شبهه‌زدایی از تارک نظام مقدس جمهوری اسلامی در خصوص پرداختن به قرآن در انظار سایر ملل مسلمان
زبان‌های ایکنا:
خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در حال حاضر به تولید و انعکاس اخبار قرآنی به ۱۷ زبان زنده دنیا شامل: فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، اردو، ایتالیایی، چینی، روسی، اسپانیولی، بنگالی، هوسایی، پشتو، هندی، ترکی، سواحیلی، آذری و مالایو می‌پردازد و این اخبار به صورت روزانه بر روی خروجی ین خبرگزاری ارسال می شود.
شعب ایکنا:
به منظور حضور مؤثرتر و جریان‌سازتر ایکنا در سراسر کشور و همچنین اقصی نقاط جهان، شعب استانی و خارجی این رسانه قرآنی طی سالیان مختلف افتتاح شده است. افتتاح شعب ایکنا در ۳۰ استان کشور و همچنین ۶ منطقه از جهان بخشی از توفیقات ایکنا تا به امروز است.
۱ـ شعب استانی ایکنا عبارتند از:
ایلام، آذربایجان‌ غربی، آذربایجان‌ شرقی، اردبیل، البرز، اصفهان، بوشهر ، سیستان‌ و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان‌ رضوی، سمنان، قزوین، لرستان، زنجان، قم، خراسان‌ جنوبی، کرمان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، خراسان‌ شمالی، کرمانشاه، گیلان، فارس، مازندران، مرکزی، هرمزگان،همدان، یزد،

۲- شعب خارجی:
شعبه‌ غرب ‌آسیا
شعبه ‌شرق‌ ‌آسیا
شعبه ‌آسیای‌ مرکزی
شعبه اروپا
شعبه آفریقا
شعبه آمریکا


سرویس‌های خبری:

از آنجا که رسالت خبرگزاری ایکنا، اشاعه فرهنگ قرآنی در حوزه‌های مختلف ادبی، سیاسی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و ... است، گروه‌های خبری ایکنا با عنایت به نیازسنجی مخاطبان و ضرورت‌های تبیین مفاهیم قرآنی در این حوزه‌ها شکل گرفته است. شیوه ایکنا در تولید محتوا به دو گونه است: الف) رویدادمحور: شامل پوشش اخبار رویدادی حوزه‌های مختلف. ب) سوژه‌محور: شامل سوژه‌پردازی موضوعات مختلف قرآنی بر اساس مقتضیات و نیازهای مخاطبان و اولویت‌ها و سیاست‌های کلان رسانه‌ای ایکنا. فرایند سوژه‌محور ایکنا با بهره‌گیری از مشاوره اساتید و کارشناسان زبده در تعیین و هدایت سوژه و مصاحبه با صاحب‌نظران و متخصصان آن حوزه صورت می‌گیرد و در نهایت محتوای تولیدشده به شکل ویژه‌نامه دیجیتال و مکتوب منتشر می‌شود. 
ایکنا هم اکنون دارای ۸ سرویس و ۶۵ زیرسرویس خبری به شرح ذیل است:
۱ـ فعالیت‌های ‌قرآنی (فعالیت‌های قرآنی، مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد، چهره‌ها و خبرنگاران افتخاری) ۲ـ سیاست و اقتصاد (سیاسی و اقتصادی) ۳ـ معارف (اندیشه، حوزه و دانشگاه) ۴ـ اجتماعی (جامعه، سلامت و فضای مجازی) ۵ـ ادب و هنر (ادب، هنر و جهاد و حماسه) ۶- بین‌الملل (فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، روسی و اردو و زبان‌های پیرو) ۷- شعب استانی ۸ـ چندرسانه‌ای و عکس
خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شعبه مازندران در سال 1385 در زمان ریاست واحد عبدالهیان در مازندران راه‌اندازی شد و اکنون این خبرگزاری در استان فعال است و سردبیری آن را علی پاداشی بر عهده دارد.

سرپرست خبرگزاری : واحد عبدالهیان

سردبیر خبرگزاری: علی پاداشی


این خبرگزاری از همه علاقه‌مندان به ترویج فعالیت‌های دینی و قرآنی جهت همکاری دعوت به عمل می‌آورد


تلفکس: 01133353927
همراه سردبیر و شماره تلگرام: 09119543523