عنوان دوره

طول دوره (ساعت)

GISمقدماتی

30

GISپیشرفته

30

رشته تحصیلی مرتبط: جغرافیا / شهرسازی /زمین شناسی / محیط زیست / منابع طبیعی / برنامه ریزی شهری / سنجش از دور /معدن / معماری و . . . .

* ضرورت تشکیل دوره :

با گسترش روز افزون علم ودانش و مخصوصاً علوم انفورماتیک در همه رشته ها ؛ امروزه GIS به عنوان یک فن و تکنیک در میان تمام متخصصانی که به نوعی با اطلاعات و داده های مکانی سر و کار دارند جایی برای خود باز کرده است. این دانش در زمینه های مختلفی از جمله برنامه ریزی شهری و منطقه ای ، زمین شناسی ، شهر سازی ، کشاورزی و منابع طبیعی و . . . کاربرد فراوانی داشته و قادر است امر مدیریت و برنامه ریزی را بهبود بخشد . اصولاً وظيفه سامانه اطلاعات جغرافيايي افزايش توانايي و پشتیبانی در امر تصميم‏گيري است. از طرفی امروزه کاربران GIS طیف وسیعی از افراد من جمله طراحان ؛ برنامه ریزان ، کارشناسان و حتی شهروندان عادی را در برمیگیرد.امکان انجام آنالیزهای پیچیده با مجموعه ای از داده های مکانی و غیر مکانی بصورت توام ، از مهمترین قابلیت های GIS می­باشد که انجام آن با استفاده از روش های آنالوگ یا غیر ممکن است یا بسیار زمانبر و پرهزینه است. استفاده از این سامانه علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه ، باعث افزایش ضریب دقت برنامه ریزی ها وتصمیم گیری ها نیز هست .

 

* این کلاس ها برای گروه های زیر کاربرد خواهد داشت :

- دانشجویان شهرسازی  و رشته های مرتبط : دانشجویان شهرسازی می توانند با یاد گیری حرفه ای GIS پروژه و رساله خود را با نرم افزار های GIS  ارائه دهند و این کمک خوبی برای دقت و کیفیت محاسبات پروژه خواهد بود . همچنین میتوانند در طول تحصیل با جذب پروژه از شرکت های مهندسان مشاور رزومه و موقعیت شغلی خوبی برای خود در آینده بدست آورند .

- کارمندان مهندسان مشاور و ارگان های دولتی :  کارمندان مهندسان مشاور می توانند برای به روز رسانی خود و اطلاع از روش های مختلف و به روز تجزیه و تحلیل اطلاعات در این کلاس ثبت نام نمایند و آینده شغلی خود را تضمین کنند .

 

* اهداف برگزاری دوره :

آشنایی داوطلبین با توانمندی ها وقابلیت های نرم افزار GIS ، معرفی محیط های کاری این نرم افزار و آموزش نوار ابزارهای آن به همراه مثالها و نمونه های عملی و کار شده توسط مدرس و در نهایت آموزش کاربردی  و حرفه­ای این  نرم افزار و آموزش  نرم افزار ها و امکانات و تکنیک های  جدید و حرفه ای  برای اولین بار در ایران .

 

* زمینه اشتغالزایی دوره :

داوطلبان شرکت کننده در این دوره در پایان دوره آموزشی ، قادر به استفاده از انواع منابع اطلاعات مکانی ( مانند نقشه های کاغذی ، عکس های هوایی ، داده های برداشت شده با GPS و . . . . . ) وارد کردن این داده ها ، رقومی کردن و تهیه لایه های رقومی از آن ، ساخت انواع فرمت های ذخیره داده های مکانی و توصیفی ، مدیریت و طبقه بندی داده ها ، انجام یکسری تحلیل های مکانی بر روی داده ها ، تهیه خروجی های کاغذی و رقومی ، فرمول نویسی و برنامه نویسی مختصر با java  برای GIS و . . . . خواهد بود که در صورت یاد گیری کامل این مباحث ، شرکت کنندگان می توانند به عنوان یک کارشناس و متخصص GIS  در بخش GIS شرکت های مهندسان مشاور فعالیت نمایند  و یا اقدام به انجام پروژه های GIS  در منزل نمایند. توجه داشته باشید که شرکت کنندگان پس از اتمام این کلاس ها  در اصل تجربه و علم سال ها فعالیت در زمینه  GISرا در مدت محدود فرا خواهند گرفت و با روش های اختصاصی انجمن شهرسازی پروژه ها را انجام خواهند داد .